Kategorie
Wnioski klubu i radnych

Spotkania Klubu ŁnS 30 października i 9 listopada

Już w najbliższy piątek kolejna sesja Rady Miejskiej. Tym razem spotykamy się po nieco dłuższej przerwie, ponieważ z uwagi na COVID-19 nie odbyła się sesja w październiku. Niestety, podobnie jak we wrześniu, tak i 13 listopada będziemy ze względu na epidemię tylko zdalnie rozmawiać o ważnych dla rozwoju naszego miasta sprawach .

Pod koniec października oraz tuż przed sesją odbyło się spotkanie naszego klubu, na którym nie zabrakło dyskusji także na inne tematy niż te, które będą przedmiotem piątkowych obrad.

Najważniejsze w tej chwili jest bezpieczeństwo mieszkańców Suwałk.

Koronawirus w Suwałkach

Dynamiczny wzrost osób zarażonych koronawirusem i zmniejszająca się z dnia na dzień liczba „covidowych łożek” w suwalskim szpitalu budzi obawy, czy suwalczanie mogą czuć się bezpiecznie? O to pytaliśmy biorącego udział w naszym spotkaniu Czesława Renkiewicza, Prezydenta Miasta Suwałk, który jest w stałym kontakcie z dyrektorem szpitala oraz służbami sanitarnymi. Problemem, z którym boryka się nie tylko suwalska służba zdrowia, to brak personelu medycznego. W toku dyskusji pojawiły się z naszej strony propozycje (Zbigniew De-Mezer), aby zmonitorować nasze jednostki i wesprzeć personel medyczny szpitala m.in. pielęgniarkami, które do momentu „zamknięcia” szkół pracowały w jednostkach oświatowych.

Wojciech Pająk pytał o możliwe rozwiązania związane z trudnym dostępem do aptek nocą (szpitalna apteka nie jest otwarta w normalnym trybie). Po dyskusji z Prezydentem ciekawą propozycję przedstawił Zbigniew Roman De-Mezer. Można zaproponować aptece-najemcy z zasobów komunalnych odpowiednią ulgę w czynszu. Prezydent przenalizuje możliwości od strony prawnej (ZBM TBS jest spółką) i przedstawi je następnym spotkaniu.

Do tematów szpitala i ochrony zdrowia wrócimy na najbliższej sesji, weźmie w niej udział Adam Szałanda – Dyrektor Szpitala Wojewódzkiego im. dr. L. Rydygiera w Suwałkach.

Aktualna sytuacja sanitarna wymusza poszukiwanie i wprowadzanie działań prewencyjnych, mających na celu ograniczanie rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2. Ma to także znacznie w kontekście funkcjonowania suwalskiego samorządu, a w szczególności instytucji takich jak Urząd Miejski w Suwałkach. Stąd nasza propozycja, aby rozważyć wprowadzenie systemu zmian i wydłużenie czasu pracy urzędu, na co zwrócił uwagę Kamil Lauryn. Rozwiązanie ma zostać przeanalizowane przez służby Prezydenta Miasta.

Budżet Suwałk na 2021 rok

Jest już projekt budżetu na przyszły rok. Niestety sytuacja epidemiczna odcisnęła swoje piętno na finansach publicznych. Zarówno ten rok, jak i przyszły nie należą do najłatwiejszych. Nie będzie to budżet marzeń, ale budżet całkowicie zabezpieczający podstawowe potrzeby naszych mieszkańców. W planach są środki na inwestycje – także dotyczące remontów. Tak jest w przypadku remontu basenu w SP 10, o którą jako klub walczymy, a w tej sprawie szczególnie aktywna jest nasza koleżanka Anna Ruszewska.

Na nasze pytania dotyczące kształtu budżetu Suwałk na 2021 rok oraz czynniki wpływające na jego poziom odpowiadał Wiesław Stelmach – Skarbnik Miasta, który przyjął zaproszenie na spotkanie naszego klubu. Jednym z nich jest wzrost minimalnego wynagrodzenia oraz Pracownicze Plany Kapitałowe, których skutek finansowy to ok. 4 mln złotych.

Mieszkania komunalne w Suwałkach

Ważnym punktem naszego spotkania było omówienie zasad przydziału mieszkań z zasobów ZBM. W tej sprawie wniosek o podjęcie uchwały zmieniającej m.in. minimalny metraż przypadający na jedną osobę złożyła grupa radnych, a inicjatorem był nasz klubowy kolega Kamil Lauryn.

W tej chwili trwa opracowanie programu, ponieważ zmiany w zasadach dotyczących przyznawania mieszkań komunalnych będą miały szerszy zakres. W dyskusji pojawiły się wnioski, aby kryteria decydujące o przydziale mieszkania dotyczyły m.in osób niepełnosprawnych, bezdomnych, dochodu czy też czasu zamieszkiwania w Suwałkach, który powinien wynosić minimum 5 lat (na to uwagę zwrócił Adam Ołowniuk). W obecnym stanie prawnym nie ma kryterium czasowego, co powoduje, że osoba przyjeżdżająca do Suwałk od razu może złożyć wniosek i otrzymać mieszkanie (przy spełnieniu innych kryteriów). W naszej ocenie może to wzbudzać poczucie funkcjonowania niesprawiedliwego mechanizmu prawnego, godzącego w suwalczan oczekujących na mieszkanie od dłuższego czasu. Pod koniec listopada służby Prezydenta Suwałk mają przedstawić projekt reformy programu mieszkalnictwa.

Aleja Krasnoludków

Na spotkaniach dyskutowaliśmy również o promocji miasta i w tym kontekście o lepszej promocji postaci Marii Konopnickiej oraz o atrakcjach turystycznych skierowanych do dzieci. Podkreślano rolę Muzeum im. Marii Konopnickiej i duży potencjał terenu i pomysłów, które można tam realizować. Anna Ruszewska przypomniała o swojej interpelacji sprzed lat dot. nazwania jednej z ulic w Suwałkach ul. Krasnoludków. Teraz, gdy do bulwarów obok muzeum prowadzi deptak (administracyjnie stanowiący dalszy ciąg ul. Andrzeja Wajdy), można tę coraz popularniejszą arterię nazwać ulicą, pasażem, a nawet aleją Krasnoludków. Jako klub zawnioskowaliśmy do Prezydenta o działanie w tej sprawie.

Podczas spotkania rozmawialiśmy również nt. różnych inicjatyw naszego klubu, które są ważne z punktu funkcjonowania samorządu i komfortu życia mieszkańców. Będziemy o nich na bieżąco informować.

W odpowiedzi na “Spotkania Klubu ŁnS 30 października i 9 listopada”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *